Nirvana

Założyciel:
Muzyka Moim Życiem
Muzyka Moim Życiem Miasto:
Poznań
Zobacz profil
Nirvana
Rodzaj muzyki:
Alternatywa
Założenie grupy:
30 grudnia 2007
Ostatnia modyfikacja:
30 grudnia 2007

Grupa o zespole Nirvana

Nirvana
- amerykański zespół grungowo-rockowy, założony przez Kurta Cobaina (gitara, wokal) i Krista Novoselica (gitara basowa, boczny wokal) w Aberdeen w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. Dzięki wydanej w 1991 roku płycie studyjnej
Nevermind i promującemu ją singlowi Smells Like Teen Spirit Nirvana zagościła na pierwszych miejscach list przebojów krajów takich jak
USA, Szwecja, czy Portugalia, a w innych utrzymując się w pierwszej dziesiątce.
Zespół ten jest odpowiedzialny za jedną z największych rewolucji w muzyce rozrywkowej dzięki czemu zdobył sympatie krytyków i fanów na całym świecie. Ich trzeci studyjny album In Utero również cieszył się dużą popularnością, choć nie odniósł takiego sukcesu jak poprzednia płyta studyjna. Przed śmiercią Kurta Cobaina zespół zdążył zagrać na koncercie MTV Unplugged, a po śmierci lidera zespołu Cobaina zapisy z tego koncertu zostały wydane na płycie MTV Unplugged in New York.
Zespół ten ma na swoim koncie jedną statuetkę Grammy za płytę MTV Unplugged in New York i 5 statuetek MTV Video Music Awards. W 2002 roku została sprzedana 50 milionowa płyta Nirvany. Zespół ten został sklasyfikowany na 6 miejscu pozycji listy 100 Najlepszych Artystów Hard Rocka sporządzonej przez VH1. Nirvanę uznano za trzeci najpopularniejszy zespoł wśród nastolatków. Na liście magazynu Rolling Stone zespół zajmuje 27 pozycję (The 100 Greatest Artists of All Time)

Nazwa
"Nirwana" w buddyzmie jest to nie warunkowany stan (sekt asamskṛta dharma) wyzwolenia od cyklu narodzin i śmierci, czyli samsary. Osoba, która osiągnęła stan Nirwany jest wyzwolona od cierpienia i przyczyn cierpienia, ponieważ usunęła niewiedzę, która jest źródłem cierpienia tak, że nie powstają splamienia i odpowiadająca im karma, a po jej śmierci nie dochodzi do kolejnego wcielenia.

Historia
Początki zespołu sięgają 1988 - to wtedy Kurt Cobain nadał mu nazwę Nirvana i tak już pozostało do roku 1994. Zespołowi udało się wybić ponad przeciętność albumem Bleach wydanym przez wytwórnię Sub Pop 15 czerwca 1989. Zawierał on charakterystyczną muzykę opartą na prostych liniach melodycznych, która wywodziła się zarówno z tradycji punkowych, jak amerykańskiej muzyki heavymetalowej. Na okładce Bleach widnieje nazwisko Jasona Evermana, który jednak nie brał udziału w jej nagrywaniu - stało się tak ze względu na jego pomoc finansową przy produkcji albumu. Bleach uzyskała w niezależnym środowisku pewną renomę i dzięki niej Nirvana zaczęła się cieszyć sławą na zachodzie USA.
Tuż po premierze Bleach zespół opuścili Jason Everman i Chad Channing. Według Cobaina, Chad grał nazbyt jazzowo i delikatnie, pomimo swej biegłości technicznej. Miejsce za perkusją zajął multiinstrumentalista Dave Grohl, znany wcześniej z punkowego projektu Scream. Już z Grohlem udało się Nirvanie podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Geffen, co umożliwiło zespołowi promocję na całym świecie i ostateczne zerwanie z etykietką zespołu o lokalnym znaczeniu, czego muzycy bardzo nie chcieli. Przy współpracy z wytwórnią Geffen - DGC Nirvana nagrała w 1991 płytę Nevermind, która zdobyła olbrzymią popularność i okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym. Z jednej strony grunge'owe środowisko cieszyło się, ponieważ w sukcesie Nirvany widziało szanse sukcesu i wyjścia z podziemia również dla siebie, z drugiej strony jednak zarzucano Nirvanie komercjalizacje i zatracenie własnych, muzycznych ideałów. Zespół okrzyknięto legendą[14], a płyta Nevermind trafiła na pierwsze miejsca list przebojów, okazując się jedną z najlepszych płyt lat 90. Utwory takie jak "Come as You Are" czy "Lithium" stały się bardzo popularne, zaś "Smells Like Teen Spirit" uważany jest za hymn pokolenia lat 90. i zaliczany do najbardziej znanych rockowych utworów. Na liście najlepszych utworów wszech czasów zajął on 9 miejsce, a płyta Nevermind uważana jest za 17 najlepszą płytę w historii muzyki rozrywkowej wg Magazynu Rolling Stone.
24 lutego 1992 roku Kurt Cobain ożenił się z wokalistką grupy Hole, Courtney Love. Od tego momentu nasiliły się problemy lidera zespołu związane z nadużywaniem narkotyków. W tym klimacie powstała trzecia i ostatnia płyta długogrająca tria zawierająca premierowy materiał In Utero, wydana przez wytwórnię DGC w 1993 roku. Przed samym wydaniem albumu zespół miał spore problemy z wytwórnią, która domagała się muzyki o bardziej komercyjnym brzmieniu. Kurt Cobain oświadczył: 'Dorosłym się to nie podoba', mając na myśli pracowników wytwórni. In Utero była dość jednoznaczną odpowiedzią na wcześniejsze zarzuty o komercję. Płyta stała się jednak od razu hitem debiutując na liście Billboardu, a do dziś sprzedano w samych Stanach Zjednoczonych ponad 6 milionów jej egzemplarzy. Szczególnie cenionym utworem okazał się pierwszy singel z tego albumu - "Heart-Shaped Box" - do którego stworzono psychodeliczny teledysk. Od 1993 roku stan psychiczny Kurta Cobaina zaczął się gwałtownie pogarszać.
Przed ostatecznym rozpadem zespół zdążył zatrudnić drugiego gitarzystę Pata Smeara, by wspomógł Nirvanę na koncertach. Niedługo potem Nirvana nagrała płytę live - MTV Unplugged in New York - która zawierała piosenki wykonane w wersjach akustycznych. Uznano ją za jednen z najlepszych albumów wydanych w 1994 roku. Grupa zakończyła działalność po śmierci Kurta Cobaina 5 kwietnia 1994 roku.
Pozostali członkowie Nirvany kontynuują swe kariery muzyczne z różnym powodzeniem. Dave Grohl założył swój własny zespół Foo Fighters, który odnosi niemałe sukcesy. Całkiem niedawno Grohl wziął udział w projekcie muzycznym - Probot. W ten sposób spełniło się największe marzenie tego muzyka - Dave zagrał obok swoich największych idoli m.in. zagrał z Lemmym z grupy Motörhead. Natomiast Chris Novoselic zakładał kapele grające alternatywną muzykę, nie osiągając jednak większych sukcesów. Były to m.in. Sweet 75, oraz Eyes Adrift. W 2006 r. dołączył do zespołu Flipper, którym inspirował się od młodości. Po rozpadzie Nirvany popularność muzyki grunge niestety mocno osłabła.

Skład
• Kurt Cobain (śpiew, gitara) (1987-1994)
• Krist Novoselic (gitara basowa) (1987-1994)
• Dave Grohl (perkusja, chórki) (1990-1994)
Byli członkowie
• Aaron Burckhard (perkusja) (1987-1988)
• Dale Crover (perkusja) (1988, 1990)
• Dave Foster (perkusja) (1988)
• Chad Channing (perkusja) (1988- 1990)
• Jason Everman (gitara) (1989)
• Dan Peters (perkusja) (1990)
Muzycy koncertowi
• Pat Smear (gitara) (1993-1994)
• Lori Goldston - (wiolonczela) (1993–1994)
• Melora Creager - (wiolonczela) (1994)

 • Muzyka Moim Życiem

  Muzyka Moim Życiem

  Miasto: Poznań

  Cześć Wam!!

 • Zakaz Plakatowania

  Zakaz Plakatowania

  Miasto: Wrocław

  Nikt nie wie kiedy, nikt nie wie jak i dlaczego powstał zespół Zakaz Plakatowania. Najważniejsze jest to, że dobrze się bawimy... Jak mawiał nasz koncertowy konferansjer: " nie ma co ubijać piany, trzeba solidnie zasadzić...!!!"

 • Punkyfish

  Punkyfish

  Miasto: Kolobrzeg/Nottingham

  www.myspace.com/punkyfish_ka

 • Nodi

  Nodi

  Miasto: Częstochowa

  Muzyka.... " Tak łatwo zapamiętać, tak trudno zrozumieć " W awatarze jest basówka, ale ja gram na elektryku :P

 • _MYSACRUM_

  _MYSACRUM_

  Miasto: POZNAń, tel 664982582

  MYSACRUM - mamy kilkanaście autorskich utworów, koncertrowaliśmy w najważniejszych poznańskich klubach. Utwór OCEAN był prezentowany przez Radio Merkury. Muzyka, teksty, aranżacje, produkcja = własne. w utworze OCEAN na saksofonie MARCIN KAJPER - best of the best. W ostatnim czasie nasza kompozycja BEZSZELESTNIE zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu radiowego PRZEBOJEM NA ANTENĘ. Nasza Ania wystąpiła w półfinale Mam Talent 5. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania naszego nowego klipu o Natalie https://www.youtube.com/watch?v=jbSGjBiVHEU muzyka, teksty i aranżacja: Maciej Mokrzycki, Ania Polowczyk, Darek Kamiński, mix i master: Piotr Nowak, Grzegorz Stasiuk, Maciej Mokrzycki, Darek Kamiński

 • myworld

  myworld

  Miasto:

Tytuł wątku Autor wątku Liczba postów Ostatni post
post Brandoń_69 1 Środa, 20 lutego 2008 (12:29)
post Zakaz Plakatowania 1 Sobota, 9 lutego 2008 (00:20)