Preisner Zbigniew

Założyciel:
D-NO
D-NO Miasto:
Norwegia
Zobacz profil
Preisner Zbigniew
Rodzaj muzyki:
Inne
Założenie grupy:
24 stycznia 2008
Ostatnia modyfikacja:
13 maja 2009

Jeden z Najwybitniejszych Kompozytorów Muzyki Filmowej na Świecie.

Preisner urodził się 20 maja 1955 roku w Bielsku-Białej. Uczył się grać na gitarze i fortepianie. Już w liceum zaczął komponować, nigdy jednak nie ukończył żadnej szkoły muzycznej. Samodzielnie uczył się grać - ze słuchu odtwarzał wysłuchane nagrania. Studiował historię oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Preisner związany jest z "Piwnicą pod Baranami". W sumie skomponował muzykę do ponad 80 filmów, wydał kilkanaście płyt. Współpracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim czy Agnieszką Holland.W 2001 roku prowadził program Historia muzyki popularnej w radiu RMF FM.Siostrą Zbigniewa Preisnera jest Tamara Kalinowska - artystka "Piwnicy pod Baranami".Jego najważniejsze nagrody to: dwa Cezary za filmy "Trzy Kolory: Czerwony" i "Elisa" (przyznane przez Francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej), Srebrny Niedźwiedź za "Wyspę Przy Ulicy Ptasiej" (na Festiwalu Berlińskim) ponadto został 3-krotnie uznany za Najlepszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles oraz 3-krotnie nominowany do Oscara.Ma także na koncie kilka nominacji do Golden Globe.

Najpopularniejsze albumy Zbigniewa Preisnera to :

cykle "Dekalog" ; "Trzy kolory" ; "Podwójne życie Weroniki" ; "Europa, Europa" ; "Tajemniczy ogród" ; "Requiem dla mojego przyjaciela" ; "Głosy" ; "Preisner's The Best" ; "Olivier, Olivier" ; "Aberdeen" ; "Moje Kolędy na koniec wieku".

Warto napisać ponadto o wspólnym przedsięwzięciu Zbigniewa Preisnera (Kompozytora) z wspaniałym pianistą Leszkiem Możdżerem (Wykonawcą) na jego albumie "10 łatwych utworów na fortepian".

Najnowszy album Zbigniewa Preisnera nosi nazwę “Silence, Night and Dreams” nagrany z Orkiestrą Kameralną Aukso z Tych pod batutą Marka Mosia, zespołem wokalnym Camerata Silesia oraz Teresą Salgueiro – wokalistką legendarnego portugalskiego zespołu Madredeus – ukazał się 17 września.

Premierowe wykonanie repertuaru z albumu "Silence, Night & Dreams" miało miejsce na początku września 2007 roku w słynnym teatrze Herodion na Akropolu. Koncert stał się jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń w tej części Europy.SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIELANIA WSZELKICH KOMENTARZY ORAZ INNYCH INFORMACJI
NA TEMAT TEGO FORUM :)

 • D-NO

  D-NO

  Miasto: Norwegia

  ~ D-NO - Głębia Świeżych Dźwięków... ~

 • jerzy szymula

  jerzy szymula

  Miasto: Kraków

  Lubię muzykę z wytwórni ECM. Polecam bardzo - www.ecmrecords.com. Na przykład płyty Anouara Brahema - wirtuoza lutni arabskiej oud. Marzyłem, żeby przez chwilę mieć podobny instrument w ręce. Tak się stało, przez przypadek, bardzo daleko stąd.

 • Fan i maniak

  Fan i maniak

  Miasto: Zabiniec

  Lubie prawie każdy gatunek muzyki, byle przyzwoita była! Hihi...

 • Brandoń_69

  Brandoń_69

  Miasto: Cały kraj

 • kara

  kara

  Miasto: Tokio

 • Ragaboy

  Ragaboy

  Miasto: Warszawa

  RAGABOY - Tomasz Osiecki, muzyk. producent, multiinstrumentalista. Gra na SITARZE i DILRUBIE (klasyczne instrumenty indyjskie). Na scenie i w studiu współpracował z wieloma uznanymi artystami i zespołami, min.Masala, Pogodno, T.Love, Behemoth, Renata Przemyk, Halina Młynkova, Michał Rudaś, komponuje dla Meli Koteluk. Na stałe związany jest z zespołem RARA AVIS oraz HEALING INCANTATION, solo można go usłyszeć podczas RAGABOY LIVE ACT. Właśnie skończył pracę nad swoją pierwszą solowoą producencką płytą. Zapowiada ją utwór "Steel Street Blues" oraz "Guajira del Amor". kontakt: ragaboysound@gmail.com Koncerty: +48 516 355 909 Ambient Music Agency Kamil Koksa kamil@ambientmusic.pl

Tytuł wątku Autor wątku Liczba postów Ostatni post
post D-NO 2 Piątek, 8 maja 2009 (01:27)
post D-NO 3 Piątek, 22 sierpnia 2008 (18:32)
post D-NO 1 Czwartek, 24 stycznia 2008 (16:28)