U2

Założyciel:
Hulba
Hulba Miasto:
Zakopane
Zobacz profil
U2
Rodzaj muzyki:
Rock
Założenie grupy:
26 listopada 2007
Ostatnia modyfikacja:
13 stycznia 2008

"Forum" na temat U2 i fani tego zespolu ;)

U2 to irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w Irlandii, w roku 1976 w szkole Mount Temple. Założony przez Larry Mullena, który zamieścił ogłoszenie o poszukiwaniu muzyków do nowego zespołu na szkolnej tablicy ogłoszeń. Początkowo był to kwintet pod nazwą Feedback, który jednak już po dwóch koncertach zmienił nazwę na The Hype. Po odejściu jednego z muzyków (brata The Edge'a – Dicka Evansa) zmienił nazwę na U2.

U2 to kwartet należący do tych, które zdefiniowały brzmienie rocka lat osiemdziesiątych. Grupa zyskała światową popularność około roku 1983, podczas światowego tournee promującego płytę War. Jako jeden z nielicznych zespołów utrzymują ją do początku XXI wieku. Brzmienie grupy oparte jest na wibrującym, elektronicznie obrabianym dźwięku gitary elektrycznej z zastosowaniem wielokrotnego pogłosu, melodyjnym śpiewie i typowej dla nowej fali solidnie grającej sekcji rytmicznej.

Zespół U2 na swojej płycie War zamieścił utwór pt. "Sunday Bloody Sunday" (Krwawa Niedziela) odnoszący się do wydarzeń w Derry 30 stycznia 1972. Pomimo licznych zapewnień członków zespołu, że piosenka jest pacyfistyczna i nie ma na celu nawoływania do walki, część radykałów z Irlandzkiej Armii Republikańskiej posługuje się nią jak hymnem.

Dokonania muzyczne U2 można podzielić na trzy okresy: pierwszy, trwający od wydania pierwszej płyty Boy w 1980 aż do Rattle and Hum w 1989. Muzyka zespołu w tym okresie odznaczała się bardzo prostymi brzmieniami, opierającymi się na wibrującym brzmieniu gitary elektrycznej The Edge'a. Teksty z płyt wydanych w latach osiemdziesiątych traktowały głównie o sprawach wiary (October), sytuacji politycznej i sposobie życia (War) czy choćby pojęciu miłości i codzienności na The Joshua Tree.

Drugi okres rozpoczął się w 1991 roku poprzez wydanie singla "The Fly" z płyty Achtung Baby i charakteryzował się diametralnie różnym brzmieniem i charakterem. Bono określił "The Fly" jako "ścinanie przez czterech facetów Drzewa Jozuego" (ang. The Joshua Tree) i jest to bardzo trafna charakterystyka tamtego okresu w muzyce U2. Członkowie zespołu zerwali z tym co ich wyróżniało w latach osiemdziesiątych, stawiając na pierwszym miejscu eksperymentalne, pełne elektroniki utwory. Na lata dziewięćdziesiąte przypada też okres największych tras koncertowych U2, np. ZOO TV. Fani charakteryzują albumy wydane w latach dziewięćdziesiątych jako "Trylogię" (Achtung Baby, Zooropa i Pop), jako że wszystkie trzy albumy były pełne nowych rozwiązań, poszukiwań miłości w zmaterializowanym świecie. Pop, wydany w 1997 jest uznawany za najbardziej mroczną i ponurą płytę U2, choć Bono sam przyznał, że album był próbą przebicia się przez technologiczną otoczkę do sedna życia. Po zakończeniu trasy koncertowej PopMart w 1998 roku U2 zniknęli na dwa lata z życia publicznego.

Ostatni i trwający do dziś okres stanowi swojego rodzaju powrót do prostych melodii z lat osiemdziesiątych, czego zapowiedzią była wydana w 2000 roku płyta All That You Can't Leave Behind, przez część krytyków uznana wręcz za zbyt "prostą". U2 odrzucili charakteryzującą zespół w latach 90 ironię, pastisz i elektronikę, stawiając na autentyzm i prostotę przekazów. Kolejnym krokiem w tą stronę przemiany była wydana cztery lata później płyta How to Dismantle an Atomic Bomb, uznana za najbardziej osobisty album w historii zespołu. W listopadzie 2006 r. wydano kompilację 16 najpopularniejszych utworów U2 + 2 nowych ("Window in the Skies" oraz "The Saints Are Coming" - cover grupy The Skids nagrany razem z zespołem Green Day) pod tytułem U218 Singles. 9 grudnia 2006 r. U2 zakończyło trwająca od 2005 roku trasę koncertową Vertigo Tour podczas koncertu w Honolulu. Obecnie trwają pracę nad kolejnym albumem grupy, którego premiera ma odbyć się w 2008 r.

Grupa znana jest ze spektakularnych, multimedialnych występów prezentujących ich tematyczne albumy. Muzycy U2 znani są ze stanowczych wypowiedzi o treści politycznej, społecznej i religijnej, a równocześnie zaangażowania w różne ruchy społeczne i charytatywne. W 2005 otrzymali od Amnesty International tytuł "Ambasadora sumienia".

Zespół dwa razy wystąpił w Polsce. Pierwszy raz na warszawskim Służewcu 12 sierpnia 1997 roku, podczas trasy PopMart. Drugi raz zagrali 5 lipca 2005 roku przed 70-tysięczną widownią zgromadzoną na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Występ poprzedziły formacje The Killers oraz The Magic Numbers.

 • Hulba

  Hulba

  Miasto: Zakopane

  Mam 15 lat i chciabym wejsc w swiat muzyki, chce robic to co lubie i dzielic sie moja pasja z innymi, chce cieszyc sie swoimi produkcjami i wiaze z tym swoja przyszlosc. Prosze o komentarze ze swoja szczera opinia bo na takiej mi tylko zalezy. Muzyka: 1. Krotki projekt nieskonczony jeszcze, polecam sluchac na dobrym sprzecie, poniewaz bas ma bardzo niskie tony. Smyczki, pianino elektryczne, syntezator - bas, perkusyjka acid jazzowa (w programie Garage Band na macintoshu). 2. Kolejny utwór i kolejny nieskończony projkt niestety. Podobna stylistyka jak w pierwszym projekcie. Kontrabas, smyczki (troche podrasowane), lekka acid jazzowa perkusja oraz krótka chwila pianina elektrycznego (w programie Garage Band na macintoshu). 3. Projekt 3 zostal zrobiony na PC-cie w programie FL Studio, bas lekko funkowy, beat elektroniczny i acid jazzowe klawisze. Uznajmy go za demo, poinewaz chce jeszcze wniesc troche zmian. 4. Projekt 4 rowniez zostal zrobiony na PC-cie w programie FL Studio, ze tak powiem lekki, "lajcikowy" kawalek, na poczatek wersja instrumentalna, ale dodam jeszcze wersje z wokalem.

 • wsokol

  wsokol

  Miasto: Zakopane

  Jestem fanem muzyki hulby. Moje ulubione zespoły to U2, Deep Purple, TCO i wiele innych zespołów.

 • sublim

  sublim

  Miasto: żywiec

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------- Lubimy proste idee. Wierzymy w sens komunikacji. I nie mówimy; mówimy muzyką. Skład: Wojtek Wiśniewski - wokal, gitara, Kuba Kliś - gitara, Patryk Ścieszka - bas, Krzysiu Kuśnierz - perkusja. Dyskografia: Sublim demo 2006 Sublim singiel 2007 - "Can you feel loved" Sublim Ep-ka 2008 - summertime Sublim - Summerends (LP 2010) Wytwórnia płytowa: EMI MUSIC POLAND Kontakt: +48 509 893 893, +48 784 049 798 sublim@poczta.fm http://www.facebook.com/SublimPage - strona zespołu na portalu facebook.com www.sublim.pl - oficjalna strona zespołu www.myspace.com/bandsublim - strona zespołu na portalu myspace.com Zapraszamy do grup: http://muzzo.pl/grupa/ywiec,7972 http://muzzo.pl/grupa/browar-rock-festival,8003

 • _MYSACRUM_

  _MYSACRUM_

  Miasto: POZNAń, tel 664982582

  MYSACRUM - mamy kilkanaście autorskich utworów, koncertrowaliśmy w najważniejszych poznańskich klubach. Utwór OCEAN był prezentowany przez Radio Merkury. Muzyka, teksty, aranżacje, produkcja = własne. w utworze OCEAN na saksofonie MARCIN KAJPER - best of the best. W ostatnim czasie nasza kompozycja BEZSZELESTNIE zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu radiowego PRZEBOJEM NA ANTENĘ. Nasza Ania wystąpiła w półfinale Mam Talent 5. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania naszego nowego klipu o Natalie https://www.youtube.com/watch?v=jbSGjBiVHEU muzyka, teksty i aranżacja: Maciej Mokrzycki, Ania Polowczyk, Darek Kamiński, mix i master: Piotr Nowak, Grzegorz Stasiuk, Maciej Mokrzycki, Darek Kamiński

 • krzysiekdrumsband

  krzysiekdrumsband

  Miasto: Kraków

  Strony www: www.youtube.com/krzysiekdrumsband www.davenilaya.com www.myspace.com/ventpl krzysiek_drums@wp.pl

 • TREETOPS

  TREETOPS

  Miasto: Polska

  Nowa płyta Secret Town już jest. Jak zapowiadaliśmy, znalazło się na niej 8 kompozycji instrumentalnych. Patronat nad tą płytą objęły portale Muzzo.pl oraz ArtRock.pl -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Kontakt: tel. 501-506-704 mail: kontakt@treetops.com.pl WEB: www.treetops.com.pl www.treetops.muzzo.pl www.myspace.com/treetopsgroup www.streemo.pl/treetops

Tytuł wątku Autor wątku Liczba postów Ostatni post
post Bryś 1 Piątek, 7 sierpnia 2009 (09:11)
post lokman 1 Czwartek, 23 kwietnia 2009 (10:47)
post szczocia-klocia 2 Piątek, 27 lutego 2009 (11:02)
post MegaMjuzik 1 Piątek, 30 stycznia 2009 (09:25)
post Fan i maniak 4 Niedziela, 7 września 2008 (00:00)